Osoby będące na diecie optymalnej czy też na diecie niskowęglowodanowej oprócz jaj, żółtek, masła , śmietany, podrobów czy mięsa muszą także co prawda nie duże ilości, ale jednak jeść warzywa i niewielkie ilości owoców. Często pacjenci zastanawiają się, jakie warzywa i owoce są dla nich najbezpieczniejsze?.
Generalnie uważa się, że wszystkie warzywa i owoce pełnią bardzo ważną rolę w żywieniu człowieka. Są one bardzo dobrym źródłem witamin i składników mineralnych oraz błonnika, czyli włókna pokarmowego. Warzywa i owoce działają wybitnie alkalizując i są praktycznie głównym źródłem potasu, który jest niezbędny do pracy serca. Warzywa i owoce dostarczające przede wszystkim witaminę C to warzywa kapustne (kapusta biała, świeża i kiszona, włoska, czerwona, brukselka, kalarepa, kalafior), pomidory, chrzan, natka pietruszki, papryka i szpinak, oraz owoce: porzeczki, maliny, truskawki, poziomki, agrest, czarne jagody, truskawki, pomarańcze, cytryny, kiwi i grejpfruty. Warzywa i owoce zawierające większe ilości karotenu (prowitaminy A) to: natka pietruszki, marchew, szpinak, boćwina, koperek, cykoria, sałata, pomidory, dynia i morele.
Inne warzywa i owoce oraz ziemniaki to te zawierające mniejszą ilość witaminy C i/lub beta-karotenu, ale będące dobrym źródłem składników mineralnych: cebula, korzenie pietruszki, buraki, ogórki, seler, pory, rabarbar, jabłka, gruszki, śliwki, wiśnie, żurawiny, winogrona i inne.
Ale czy wszystkie warzywa i owoce są naprawdę zdrowe?. Otóż nie!
Organizacja Enviromental Working Grupo przebadała 50 najpopularniejszych warzyw i owoców pod względem zawartości reszt pestycydów z rożnych grup. Następnie uszeregowano je w kolejności od najbardziej „zatrutych” do najmniej szkodliwych. Owoc, który znalazł się na pierwszym miejscu niechlubnej listy może być dla większości zaskoczeniem – jest to… Jabłko. Następne w kolejności są: truskawki, winogrona, seler, brzoskwinie, szpinak, słodka papryka, nektarynki, ogórki i ziemniaki. Idąc z kolei od dołu listy, najmniej zanieczyszczone są: słodka kukurydza, cebula, ananas, awokado, kapusta, zielony groszek, papaja, mango, szparagi, bakłażan.
Czytając te dane można wpaść w panikę, warto jednak zachować spokój. Przede wszystkim badano głównie warzywa z supermarketów, które są dostarczane z wielkich upraw, gdzie pestycydy są stosowane w dużej ilości na porządku dziennym.
W całym tym zamieszaniu zapomnieliśmy, że oprócz bakterii szkodliwe są także pestycydy, azotany jak również metale ciężkie. Które kumulują się w jedzeniu? ·PESTYCYDY- najczęściej wykorzystywane środki ochrony roślin, dzięki czemu owoce i warzywa rosną większe, wglądowo zdrowsze i atrakcyjniejsze. Niestety nawet niewielkie ilości pestycydów pozostające na powierzchni roślin, mogą negatywnie odbyć się na naszym zdrowiu. Najgroźniejsze jest ich działanie mutagenne, czyli rakotwórcze. Wykazują również silne działanie alergizujące. Najszybciej zmiany można zaobserwować na skórze. Dodatkowo wpływają negatywnie na układ nerwowy oraz krwionośny. Jedyną metodą zminimalizowania warzyw i owoców, które magazynują najwięcej pestycydów jest kupowanie żywności ekologicznej oraz obieranie ich grubo ze skórki.
AZOTANY- do żywności przedostają się po przez intensywne nawożenie upraw. Są związkami łatwo rozpuszczającymi się w wodzie, dlatego większość z nich usuniemy z owoców i warzyw po przez dokładne mycie i gotowanie. Dla człowieka azotany nie są szczególnie niebezpieczne, ponieważ większość jest wydalana z moczem. Jednak warto ich unikać, ponieważ mogą się przekształcić w toksyczne azotany, które mogą obciążać układ krążenia oraz zmniejszać wchłanialność witaminy C. W dużych stężeniach przyczyniają się do powstania nowotworów.
Najwięcej azotanów mają: buraki, szpinak, sałata, pietruszka, czosnek. W mniejszych ilościach również marchewka( w rdzeniu), ogórki, w ziemniakach (w skórce).
METALE CIĘŻKIE- związki takie jak ołów, kadm i rtęć, pochodzą z wyziewów przemysłowych i ze spalin samochodowych, a do warzyw i owoców przedostają się z gleby i powietrza. Aby zminimalizować ich ilość należy dokładnie myć oraz obierać ze skórki. Dla bezpieczeństwa nie warto kupować roślin z małych, działkowych targów, które często są przy ruchliwych drogach.
SOLANINA – to substancja, która w dużym stężeniu może przyczyniać się do martwicy tkanek, a zatrucie nią powoduje biegunkę, wymioty, bóle głowy oraz senność. Znajduje się w zepsutych, zazielenionych, kiełkujących ziemniakach. Dzięki gotowaniu w większości wypłukuje się go na tyle, że nie zagraża organizmowi. Warto inwestować w dobre jakościowo ziemniaki, szczególnie jeśli chcielibyśmy przygotować z nich wywar lub zupę, ponieważ szybko przenikają do wody.
Wśród 43 zidentyfikowanych pestycydów 27 pochodziło z produktów z Unii Europejskiej. Mniej więcej połowa spożywanej przez nas żywności jest zanieczyszczona pestycydami, 25 % zawiera więcej niż jeden pestycyd, a wiele produktów zawiera tzw. koktajl pestycydowy, na który składa się ponad 10 pestycydów. Długotrwałe spożywanie takich produktów (na przykład papryki, zawierającej pozostałości 20 pestycydów) może prowadzić do ciężkich schorzeń
Parszywa (brudna) dwunastka to lista najbardziej skażonych pestycydami warzyw i owoców, publikowana przez amerykańską organizację EWG. Produkty z tej listy warto kupować w sklepach z ekologiczną żywnością albo samemu wypłukać z nich „chemię”, mocząc w wodzie z odpowiednimi dodatkami. Sprawdź, jak domowym sposobem usunąć pestycydy z warzyw i owoców.
Sposób na pozbycie się pozostałości po środkach ochrony roślin z warzyw i owoców jest bardzo prosty, szybki i dodatkowo bardzo tani. Wszystkie potrzebne produkty do usunięcia pestycydów znajdują się w każdej kuchni. Sprawdzonym sposobem na oczyszczenie owoców i warzyw z pestycydów jest moczenie ich najpierw w wodzie o odczynie kwaśnym, a potem w wodzie o odczynie zasadowym. Wśród bogactwa warzyw i owoców, które pod koniec lata królują w sklepach – trudno trafić na te bez dodatków chemicznych. W Polsce jest niewiele gospodarstw ekologicznych, a i tak na nasze stoły trafia zaledwie 20 procent ich produktów. Reszta znajduje swojego nabywcę za granicą.
Krok 1
Wlej do miski 1 litr wody i dodaj do niego około pół szklanki octu (najlepiej winnego lub jabłkowego) lub 2-3 łyżki kwasku cytrynowego. Następnie włóż do wody owoce i warzywa i płucz je przez kilka minut. W tym czasie dochodzi do usunięcia bakterii w powierzchni owoców i warzyw.
Krok 2
Do drugiej miski wlej litr wody i dodaj do niej 1 czubatą łyżkę sody kuchennej. Następnie włóż wypłukane wcześniej w odczynie kwaśnym owoce i warzywa i płucz przez około 10 minut. Woda po płukaniu powinna zmienić swój kolor i konsystencję. Może stać się mętna lub przybierać odcień żółtawy. Poza tym na je powierzchni można zauważyć tłusty film. Wszystko zależy do tego, jakie pestycydy i w jakich ilościach zostały użyte.
Warto wiedzieć, że na rynku są dostępne specjalne jonizatory, czyli maszyny do produkcji wody o żądanym odczynie.
Krok 3
Opłukujemy warzywa i owoce pod bieżącą wodą.
Warzywa bez pestycydów, azotanów i metali ciężkich, zwłaszcza kadmu i ołowiu, które powodują zaburzenia systemu nerwowego – są droższe od pozostałych. Polacy niezbyt chętnie je kupują. Czasem się zdarza, że nabywają tylko jedną pietruszkę czy marchewkę, traktując warzywa jak lekarstwo. Sprzedawca często ich w tym poglądzie utwierdza, zapewniając, że to „zdrowa” żywność.
Trzeba jednak pamiętać, że „zdrowa żywność” to nie to samo, co „ekologiczna”. Zdrowa zawiera składniki, które polepszają stan zdrowia, jak na przykład niektóre żywe składniki mikroorganizmów. Żywność ekologiczna nie musi być zdrowa w tym sensie. Warzywa ekologiczne pochodzą jednak ze specjalnych upraw, gdzie nie korzysta się ze sztucznych nawozów. Tych produktów nie wolno też napromieniowywać, sterylizować, naświetlać mikrofalami, ani manipulować nimi genetycznie.
Warzywa najmniej skażone i w miarę bezpieczne dla zdrowia to :
W produkcji ekologicznej bardzo ważny jest też odpowiedni transport i przechowywanie warzyw, na przykład lód do chłodzenia musi być z wody pitnej. Opakowania również muszą podlegać powtórnemu wykorzystaniu.
Najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrywanie się u sprawdzonych dostawców – w sklepach sprzedających żywność z certyfikatami, które zapewniają, że żywność produkowana jest zgodnie z restrykcyjnymi zasadami, które zabraniają stosowania jakichkolwiek niebezpiecznych środków chemicznych. Rolnictwo ekologiczne ponadto respektuje przyrodę i dobrostan zwierząt gospodarskich (chów bez antybiotyków). Większość osób do zakupów w sklepach ekologicznych zniechęcają ceny. Owszem, produkty organiczne są droższe, ponieważ ich uprawa jest wymagająca i kosztowna. Jednak również wśród sprzedawców ekologicznych istnieje spory rozrzut cenowy w sklepach ze zdrową żywnością. O ile niektóre rzeczywiście odstraszają, to są i takie, które zdają się być bardziej przyjazne klientowi. Istnieje również możliwość bezpośredniego zaopatrywania się u rolników, wystarczy poszukać. Ceny bezpośrednio u producentów są naprawdę niewygórowane, zatem warto się do nich udać. Często poza warzywami i owocami można u nich nabyć ekologiczne mięso, sery czy jajka. Każdy kto mieszka, albo choć bywa na wsi , widzi, że całkiem sporo owoców i warzyw z przydomowych ogrodów nie jest wykorzystywana przez właścicieli. A rosną w nich zdrowe, niepryskane, najczęściej stare odmiany jabłek, śliwek węgierek, gruszek, malin i innych jeszcze “skarbnic zdrowia”. Właściciele często nie przejadają nawet połowy i chętnie tym, co pozostanie, dzielą się z innymi.
Opracowała : Na podstawie
poradnikzdrowie.pl
tel. 32 353 20 27
kom. 503 – 144 – 481