Żelazo jest z jednym podstawowych mikroelementów, niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Średnio około 10 % dostarczonego wraz z pożywieniem żelaza jest wchłaniane w przewodzie pokarmowym. Niedobory żelaza zdarzają się również osobą będących jak twierdzą na diecie optymalnej. Zdarza się, iż pacjent w gabinecie uskarża się na uczucie zmęczenia, pogorszenie koncentracji, kołatanie serca czy bóle i zawroty głowy. Bladość powłok skórnych i śluzówek, zmniejszona tolerancja wysiłku oraz suchość skóry i pieczenie języka, zajady w kącikach ust, zmiany w obrębie paznokci, zwiększona łamliwość i rozdwajanie włosów, to wszystko może świadczyć , że mamy do czynienia z niedoborem żelaza. Ze względu na zmiany w obrębie błony śluzowej górnego odcinka przewodu pokarmowego pacjent może zgłaszać trudności z połykaniem i mieć w tym czasie zwiększony apetyt na zimne pokarmy. W wywiadzie okazuje się, że często Ci pacjenci zażywają leki w przebiegu chorób prowadzących do zmniejszenia kwasowości soku żołądkowego, nowotworów żołądka czy przewlekłego leczenia inhibitorami pompy protonowej. Niestety, spora część pacjentów zażywa leki na żołądek przez wiele miesięcy a nawet lat, doprowadzając się tym samym do niedokrwistości.
Niedokrwistość jest objawem znacznego wyczerpania się zapasów w organizmie. Do niedoboru tego pierwiastka mogą prowadzić różne mechanizmy.
W zależności od płci i wieku do utraty krwi może dochodzić w inny sposób :
Możemy zaliczyć do tej grupy również wielokrotnych dawców krwi.
Do niedoboru tego pierwiastka predysponują sytuacje zwiększonego zapotrzebowania organizmu na jony żelaza.
Zapotrzebowanie na żelazo w diecie w poszczególnych okresach życia jest różne i zależy nie tylko od płci, ale również od aktywności fizycznej. Na niedobór żelaza wpływają również stany chorobowe zmniejszające wchłanianie jonów tego metalu w przewodzie pokarmowym. W tej grupie znajdują się głównie przewlekle choroby przewodu pokarmowego, takie jak : enteropatia glutenowa, choroba Leśniewskiego Cohna, czy zakażenie H. pylori.
Również wszystkie choroby przewlekłe takie jak: infekcje układu moczowego czy zapalenia narządów rodnych u kobiet, choroby przebiegające z przewlekłym stanem zapalnym m.in. reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty układowy, zapalenia naczyń, choroby zapalne jelit, chorych z rozpoznaną chorobą nowotworową, z chorobą alkoholową, przewlekłą chorobą nerek, czy z przewlekłą niewydolnością serca.
We wszystkich tych chorobach, jest nie tylko ważne leczenie lecz również ważna dieta bogata w żelazo.
Np. wątroba wieprzowa czy cielęca.
Produkty bogate w żelazo | |
mięso i przetwory mięsne | wołowina, cielęcina, baranina, gęś, kaczka, królik, wędliny podrobowe: kaszanka, pasztet, pasztetowa, salceson |
podroby mięsne | wątroba wieprzowa, wołowa, cielęca, drobiowa |
ryby | , sardynka, śledź oraz dorsz wędzony, pikling, sardynka w pomidorach, sardynka w oleju, tuńczyk w wodzie, tuńczyk w oleju |
jaja | żółtko jaja kurzego, jajko na twardo, jajko na miękko, jajko sadzone, jajecznica |
produkty zbożowe | chleb żytni razowy z soją i słonecznikiem, chleb żytni razowy, chleb żytni pełnoziarnisty, pumpernikiel, chleb chrupki, chleb graham, bułki grahamki, otręby pszenne, płatki owsiane, płatki żytnie, kasza jaglana, kasza gryczana, kasza pęczak, ryż brązowy |
nasiona i ziarna | dynia, słonecznik, sezam, mak |
orzechy | zwłaszcza pistacjowe, laskowe, arachidowe, migdały, włoskie, wiórki kokosowe |
warzywa | boćwina, bób, brokuły, brukselka, burak, cykoria, czosnek, fasola szparagowa, groszek zielony, kalarepa, koper ogrodowy, pietruszka liście i korzeń, por, szczaw, szczypiorek, szpinak |
owoce | porzeczki czarne, porzeczki białe, porzeczki czerwone, poziomki, maliny, awokado |
owoce suszone | morele, śliwki, figi, daktyle, rodzynki, jabłka |
nasiona roślin strączkowych | fasola, groch, soczewica, soja oraz kiełki soczewicy i soi |
*Produkty o szczególnie dużej zawartości żelaza zaznaczono pogrubioną czcionką. |
Niedobór żelaza związany z upośledzeniem wchłaniania tego pierwiastka występuje niemal u wszystkich chorych po resekcji żołądka lub dwunastnicy czy w zespoleniach jelit omijających dwunastnicę.
Pierwszy krok diagnostyczny stanowi wykonanie morfologii krwi obwodowej.
Niedokrwistość rozpoznajemy przy obniżeniu się hemoglobiny poniżej 14g/dl u mężczyzn i poniżej u kobiet 12/dl. Charakterystyczne dla niedokrwistości z niedoboru żelaza jest nieproporcjonalne niewielkie zmniejszenie się liczby krwinek czerwonych w stosunku do spadku stężenia hemoglobiny.
Leczenie :
Leczenie niedokrwistości z powodu niedoboru żelaza należy zawsze rozpocząć od usunięcia przyczyny niedoboru żelaza. Uzupełnienie wyczerpanych zapasów żelaza w ustroju można prowadzić drogą doustną bądź pozajelitową.
Preparaty żelaza wchłaniają się najlepiej, gdy są przyjmowane na czczo, najlepiej godzinę przed śniadaniem. Wchłanianie żelaza poprawia się w środowisku kwaśnym, więc zaleca się przyjmowanie z witaminą C. Preparatów żelaza nie należy popijać mlekiem ponieważ zmniejsza ono kwasowość żołądka, a co za tym idzie- pogarsza wchłanianie żelaza. Należy unikać produktów spożywczych, które mogą zaburzyć proces wchłaniania żelaza takich jak: kawa, herbata, produkty mleczne, kasze i otręby. Dużym znaczeniem w leczeniu niedokrwistości odgrywa również odpowiednia dieta. Zaleca się wybieranie produktów bogatych w jony żelaza ( patrz tabela ), oraz witaminę C.
Leczenie trwa średnio od 3-6 miesięcy, w zależności od niedoboru żelaza.
Pierwsze efekty terapii widoczne są już po 5- 10 dniach pod postacią wzrostu retikulocytozy. Po około 3 tygodniach obserwuje się zwiększenie stężenia hemoglobiny średnio o 2g/ dl. Po kilku tygodniach od rozpoczęcia leczenia wysycenie transferyny wzrasta powyżej 20 %, a po około 6 miesiącach powinna nastąpić normalizacja stężenia ferrytyny.
Doustne leczenie żelazem jest często źle tolerowane przez pacjentów ze względu na występowanie dolegliwości w nadbrzuszu, nudności, pieczenia w żołądku oraz biegunek. Dlatego przy wyborze produktu leczniczego kierujemy się nie tylko zawartością żelaza, ale także tolerancją chorych danego produktu.
Dlatego też ważna jest profilaktyka , obejmująca prawidłowo zbilansowaną dietę, z obecnością produktów zawierających łatwo przyswajalne żelazo hemowe. Lekarz prowadzący powinien uczulić pacjenta na wszystkie leki które zażywa, na ich działanie niepożądane które mogą spowodować u niego niedokrwistość a tym samym dużą niedogodność i sporo czasu w dojściu do pełnej sprawności. Pamiętajmy, że suplementację żelazem zawsze rozpoczynamy pod kontrolą lekarza. Nadmiar żelaza może być bardzo niebezpieczny dla naszego zdrowia. Jego pokłady m. in. są kumulowane w wątrobie i trzustce i powodują zatrucie organizmu.
tel. 32 353 20 27
kom. 503 – 144 – 481