W początkowym okresie bólu pięty, nawet nie przypuszczamy, że może być to ostroga, zaczyna boleć pomału, podstępnie po kilka minut i przestaje, potem coraz krótsze przerwy i znów kujący ból i wtedy zaczynamy myśleć, co to takiego, że tak boli.
Najczęstszą przyczyną bólu pięty, który jest przewlekły i nasila się podczas chodzenia, jest ostroga piętowa. To stan zapalny, który potrafi mocno uprzykrzyć życie i sprawiać, że chory może mieć poważne problemy z chodzeniem i normalnym funkcjonowaniem w pracy zawodowej.
Ostroga piętowa nie jest chorobą zagrażającą życiu, ale jest bardzo dokuczliwa i niestety taki pacjent, który musi zażywać leki na uśmierzenie bólu może mieć problemy z przewodem pokarmowym i czuć się tym samym gorzej. Zazwyczaj pojawia się silny ból pięty, która nasila się podczas chodzenia. Czasami ból staje się nagły i ostry, jakby w pietę młotkiem wbijali gwoździe. Ból jest szczególnie dokuczliwy z samego rana, tuż po wstaniu z łóżka i nie trzeba złamania czy skręcenia kostki, żeby każdy krok powodował ostry przeszywający ból stopy.
W przypadku ostróg piętowych diagnozę stawia się w oparciu o badanie RTG, które nie pozostawia wątpliwości, co do charakteru zmiany. Zdjęcie pokazuje ostrą, przypominającą kształtem ptasi dziób, narośl. Zazwyczaj biegnie od guza pięty ku przodowi i powiększa się z różnym natężeniem.
Zmiany zwyrodnieniowe nie są charakterystyczne tylko dla stawów. Ostry ból pięty, mocno utrudniający chodzenie może być początkiem poważniejszych zmian chorobowych kości piętowej.
Powstająca w skutek zwyrodnienia narośl na kości może mocno utrudnić funkcjonowanie i codzienne życie. Początkowo ból pojawia się po przeciążeniu lub dużym wysiłku fizycznym. Wraz z rozwojem choroby dolegliwości bólowe pojawiają się już przy bardzo niewielkim obciążeniu, a z czasem podczas spoczynku.
Zmiana zwyrodnieniowa dotyka głównie okolice wyrostka przysadkowego guza piętowego kości piętowej. Pojawiająca się z czasem narośl kostna prowadzi do zapalenia tzw. rozcięgna podeszwowego i bólu ograniczającego lub całkowicie uniemożliwiającego chodzenie. Początkowo kłopoty z poruszaniem pojawiają się po przeciążeniu pięty. Rozwój choroby sprawia, że dyskomfort zaczyna być odczuwany nawet po niewielkim wysiłku, a z czasem pojawia się nawet w stanie spoczynku.
Często pacjenci kojarzą powstanie ostrogi piętowej z niewygodnym i nieprawidłowym obuwiem, pracą stojącą, nieprawidłowo wyleczoną kontuzję stopy, koślawością stopy lub kości piętowej, ale również może dojść do ostrogi piętowej przy długotrwałym uprawianiem sportów obciążających stopy. Przyczyną może być również znaczna nadwaga pacjenta.
Ale musimy pamiętać, że bezpośrednią przyczyną powstania ostrogi piętowej jest przewlekły stan zapalny rozcięgna podeszwowego ( jest to silna tkanka miękka łącząca piętę z śródstopiem), co sprawia, że w miejscu przyczepu odkładają się złogi wapienne i na kości piętowej od strony podeszwy powstaje wyrośl zwana ostrogą.
Wzorowa stopa powinna się opierać na trzech punktach podparcia: pierwszej oraz piątej głowie śródstopia oraz pięcie. Niestety u osób, które mają płaskostopie podłużne lub płaskostopie poprzeczne rozkład sił na podłoże jest nieprawidłowy, co sprzyja kontuzjom m.in. rozcięgna podeszwowego.
Niestety, medycyna akademicka w XXI wieku dla pacjentów cierpiących na ostrogi piętowe proponuje radioterapię ( tą samą, co przy schorzeniach onkologicznych). Ale czy chcemy się jej poddać?. No nie, ludzie, którzy mają jasne umysły i wiedzą, czym to pachnie szukają innego rozwiązania.
Pacjentka od kilku tygodni odczuwała lekki na początku kilkuminutowy codzienny ból pięty.
Początkowo myślała, że to z niewygodnych butów czy też z przeciążenia, codziennie robiła od 10 do 20 tysięcy kroków. Niestety ból codziennie się zwiększał, nie pomagały również leki przeciw bólowe, które doraźnie zażywała. Bardzo z tym czasie cierpiała, codzienne wyjście do pracy było koszmarem, bo każdy krok był okupiony okropnym bólem.
I tu nastąpiła nasza szara rzeczywistość w polskiej służbie zdrowia. Lekarz rodzinny daje skierowanie do ortopedy, ( bo on ostróg nie leczy) po opisie w RTG gdzie jest stwierdzona ostroga. Potem czekanie na miejsce w poradni ortopedycznej ( udaje się po tygodni uzyskać wizytę). Ortopeda zobaczył opis i bez chwili wahania wypisał skierowanie na radioterapię, zaś na pytanie pacjentki czy jest szkodliwa dla zdrowia odpowiedział, że absolutnie nie!! Pytanie zaś o ewentualną rehabilitację odpowiedział, że nie pomoże.
Wizyta trwała około 3 minut.
Pacjentka już w gabinecie u ortopedy wiedziała, że nie skorzysta z radioterapii i wbrew temu, co on mówi postawi na rehabilitację i mniej inwazyjne metody leczenia ostrogi
W pierwszej kolejności zastosowała zabiegi prądów selektywnych i lasera.
W tym samym czasie zastosowała masaże stopy przy użyciu maści majerankowej, taki masaż poprawia krążenie, elastyczność wiązadeł i ukoi ból. Przykładanie zamrożonego okładu żelowego, oraz ćwiczenia stopy takie jak łapanie Np. ręcznika i przenoszenie go stopami.
Pacjentka włączyła również ćwiczenia z jogi polegające na rozciąganiu stóp.
Na noc przykładała schłodzone świńskie skórki na chorą piętę. Po dwóch tygodniach poddała się również terapii fali uderzeniowej, które mobilizują włókna kolagenowe do regeneracji. Z zabiegów fali uderzeniowej korzystamy od trzech do pięciu zabiegów. Warto też od czasu do czasu pochodzić po różnych powierzchniach bez butów i skarpet – piasek, czy drobne, zaokrąglone kamyczki doskonale też masują stopy. Należy wykonywać też ćwiczenia rozciągające stóp. Przy ostrogach piętowych zalecany jest kilkudniowy odpoczynek, a stóp nie należy obciążać, np. bieganiem. Nie należy też długo stać. Ćwiczenia należy wykonywać regularnie, najlepiej dwa, trzy razy dziennie. W ciągu kilku dni powinna nastąpić poprawa.
Żeby wyleczyć ból związany z ostrogą piętową zazwyczaj stosuje się między 3 a 5 zabiegów w odstępach raz lub dwa razy w tygodniu. mgr Marcin Kanafek fizjoterapeuta zajmuje się leczeniem ostrogi piętowej falą uderzeniową w Katowicach www.praktykazdrowia.pl tel. 511890149.
tel. 32 353 20 27
kom. 503 – 144 – 481