Podostre zapalenie tarczycy to zapalenie o etiologii wirusowej, w którym w pierwszej fazie choroby dominuje rozpad miąższu tarczycy , z towarzyszącym bólem, czasem z gorączką i uwolnieniem dużych ilości hormonów tarczycy. Przejściowo może to powodować objawy ostrej nadczynności tarczycy- tyreotoksykozy. Później może rozwinąć się niedoczynność tarczycy – najczęściej przejściowa.
Choroba dotyczy osób dorosłych , 2-6 razy częściej kobiet niż mężczyzn. Wzmożona zachorowalność na danym obszarze łączy się z epidemiami zakażeń wirusowych.
Proces zapalny jest najczęściej następstwem zakażenia wirusem grypy, odry, świnki. Nawet wtedy, gdy choroba przebiega bezobjawowo, ale z obecnością we krwi przeciwciał przeciwwirusowych. Bywa , że przyczyną staje się infekcja wirusami mononukleozy, adenowirusami, wirusami ECHO bądź Coxackie. Podostre zapalenie tarczycy najczęściej jest poprzedzone zakażeniem górnych dróg oddechowych. Istnieje silna zależność między występowaniem podostrego zapalenie tarczycy a obecnością pewnych antygenów zgodności tkankowej ( przede wszystkim HLA-Bw35).
W początkowym okresie choroby pojawia się bolesny obrzęk tarczycy i gorączka. Ból promieniuje do uszu, okolicy kąta żuchwy i górnej części klatki piersiowej. Często stwierdza się w tym okresie nadczynność tarczycy , która wynika z destrukcji miąższu gruczołu tarczowego. Dominują cechy zapalenia miejscowego , któremu towarzyszy złe samopoczucie i bóle mięśniowe a nie objawy nadczynności tarczycy.
Choroba ma przebieg 4- fazowy. Objawy takie jak ból i gorączka ustępują samoistnie, a parametry hormonalne normalizują się po upływie 8 – 16 tygodni, z czego na fazę nadczynności przypada 3 – 8 tygodni. Trzecia faza- hypotyreozy ( niedoczynności) nie zawsze się pojawia. Trwała niedoczynność tarczycy jest niezmiernie rzadka. W ostatnich latach coraz częściej stwierdza się niebolesną , szybko powiększająca się zmianę guzkową. Wymaga to zawsze badania cytologicznego , w celu wykluczenia procesu nowotworowego. W przebiegu podostrego zapalenia tarczycy jest to zwykle naciek granulocytarny.
Bezbólowy przebieg stanowi nietypowy wariant choroby. U ok. 2% chorych choroba może powrócić po długim nawet 20 letnim okresie utajenia.
DIAGNOSTYKA
Badania laboratoryjne:
Znacznie przyspieszony OB nawet do 80-100/h , z towarzyszącą bolesnością tarczycy.
W pierwszej fazie choroby wysokie FT3, FT4 z bardzo małą jodochwytnością.
Obecne są przeciwciała przeciwtarczycowe w ok. 10-20% przypadków chorych, częściej anty-Tg (przeciw tyreoglobulinie) niż anty-TPO (przeciw tyreoperoksydazie).
USG tarczycy wykazuje rozlaną lub ogniskową hipoechogeniczność narządu.
Badanie cytologiczne – wykazuje typowy obraz materiału uzyskany metoda BAC, w której dominują granulocyty obojętnochłonne z charakterystycznymi komórkami olbrzymimi ( makrofagi wielojądrowe- mogą zawierać nawet do 200 jąder), oraz z komórkami nabłonkowatymi ( makrofagi jednojądrowe).
W badaniu histologicznym widać typowe nieserowaciejące ziarniniaki z komórkami olbrzymimi oraz nacieki z neutrofilów i plazmocytów.
Rozpoznanie choroby de Quervaina jest pewne, jeżeli są spełnione kryteria główne i dowolne 2 kryteria dodatkowe.
Kryteria główne to: – bolesne , tkliwe uciskowo wole,
-wzrost OB.
Kryteria dodatkowe: – zmniejszona jodochwytność ,
-przejściowa nadczynność tarczycy,
-obraz USG typowy dla podostrego zapalenia tarczycy,
-obraz BAC typowy dla podostrego zapalenia tarczycy,
-nieoznaczalne lub niskie stężenia przeciwciał p/tarczycowych.
Choroba wymaga różnicowania z innymi , rzadko występującymi zapaleniami wytwórczymi tarczycy, np. ziarniniakowym. Granica między cichym zapaleniem tarczycy a zapaleniem ziarniniakowym jest płynna, jeżeli nie wykona się badania BAC, a ból nie jest objawem dominującym.
LECZENIE
Faza nadczynności tarczycy nie wymaga specjalnego leczenia. Można z powodu innych dolegliwości np. przyspieszonej akcji serca podać propranolol. Fazie niedoczynności stosowanie hormonów tarczycy zapobiega zaostrzeniom choroby, jednak ze względu na przejściowy charakter hipotyreozy, nie ma bezwzględnej konieczności stosowania leków, a tym bardziej kontynuowania takiej terapii przewlekle.
Ból i odczyn zapalny można zmniejszyć , stosując kwas acetylosalicylowy lub paracetamol, bądź inne niesterydowe leki przeciwzapalne. W cięższych przypadkach , wyjątkowo rzadko , stosuje się małe dawki sterydów do 4 tygodni. Zastosowanie glikokortykosterydów nie zmniejsza ryzyka wystąpienia fazy niedoczynności tarczycy. Leczenie operacyjne jest błędem , ponieważ choroba cofa się samoistnie i nie prowadzi do trwałego uszkodzenia tarczycy.
Opisuję dość dokładnie to podostre zapalenie tarczycy ze względu na fakt dość nietypowej , ciepłej , jak dotychczas zimy. W takim okresie infekcje wirusowe i bakteryjne występują bardzo często. Częściej mogą też występować powikłania pogrypowe dotyczące tarczycy. Zapadalność na choroby tarczycy w ogóle w ostatnim okresie wzrasta, dlatego trzeba o tej przypadłości wiedzieć i pamiętać .
tel. 32 353 20 27
kom. 503 – 144 – 481