O mózgu mówi się, że to najseksowniejszy ludzki organ. Póki jest sprawny, otwiera przed nami szereg możliwości. Niestety, mózg – podobnie jak ciało – na pewnym etapie zaczyna się starzeć. Zdarza się, że przyjmując młodszych pacjentów 30- 40 lat uskarżają się właśnie na kłopoty z pamięcią z tak zwanym zapominalstwem i jak mówią są roztargnieni. Wielokrotnie w ciągu dnia czegoś szukają, jest to często kłopot dla najbliższych członków rodziny którzy są wciągani w poszukiwaniu różnych przedmiotów. Często dochodzi do spięć całej rodziny.
Ludzki mózg zaczyna starzeć się od około 30 roku życia. Jako pierwsze pojawiają się problemy z pamięcią krótkotrwałą? Zapominamy, co mieliśmy kupić, nieustannie szukamy kluczy, okularów, telefonu czy nawet torebki. Łapiemy się na tym, że nie pamiętamy, czy wyłączyliśmy żelazko i zamknęliśmy drzwi na klucz. Początkowo takie zmiany ignorujemy, bo nie mają większego wpływu na nasze życie. Kłopoty z pamięcią krótkotrwałą tłumaczymy zazwyczaj zwykłym roztargnieniem. Co to konkretnie oznacza? Otóż starzejący się mózg funduje nam nie tylko kłopoty z pamięcią i przyswajaniem nowej wiedzy, ale także problemy ze skupieniem uwagi na danej czynności. Irytujemy się i jesteśmy bardziej drażliwi. Szybciej tracimy cierpliwość. Coraz więcej rzeczy z otoczenia zaczyna nam przeszkadzać np. hałas czy bawiące się głośno dzieci czy nawet rozmowa z drugim człowiekiem, bo przecież trzeba wysilić wtedy nasze zmysły i nasz mózg.
Za ten rodzaj pamięci odpowiadają płaty czołowe mózgu, które starzeją się w pierwszej kolejności. Są one odpowiedzialne również za procesy emocjonalne- motywacyjne
Oprócz czynników genetycznych o sprawnym umyśle decydują także warunki środowiskowe. Każdy człowiek, nawet mający średnią wydolność intelektualną może ją udoskonalić przez aktywność, przez ciągłą stymulację mózgu. Mózg to nie tylko magazyn pamięci, to w nim zaprogramowane jest funkcjonowanie całej psychiki, od instrukcji dotyczącej wykonywania ruchów, chodzenia, gestykulacji, poprzez zdolności do uczenia się, orientacji w otoczeniu aż po cechy charakteru i zdolności nawiązywaniu relacji. Dlatego obniżeniu sprawności intelektualnej często towarzyszą zaburzenia emocjonalne.
Co nam pomoże? Dobra dieta, odpowiednia ilość snu, aktywność fizyczna i gimnastyka mózgu. Specjaliści polecają rozwiązywanie krzyżówek, czytanie książek, gazet, spotkania z przyjaciółmi, chodzenie do kina.
Narzekamy na naszą słabą pamięć, ponieważ nie staramy się, by coś w niej utrwalić. Zbyt często działamy jak automaty, zamiast być naprawdę trzeźwi.
Komórki mózgu są niesamowicie wrażliwe na brak tlenu. Niektóre z nich zaczynają z tego powodu umierać już po 5 minutach od momentu wystąpienia niedotlenienia. Ogólnie rzecz biorąc, niedotlenienie może bardzo szybko spowodować śmierć lub poważne, nieodwracalne uszkodzeni.
Oczywiście zmian otępiennych nie da się cofnąć. Komórki nerwowe nie regenerują się, natomiast warto wykorzystać plastyczność mózgu i popracować nad aktywowaniem jego zdrowych części
Najbardziej szkodzi stres długotrwały. Zwiększa on wydzielanie kortyzolu, a jego podwyższony poziom w organizmie uszkadza komórki nerwowe- neurony. Pojawiają się liczne kłopoty, nie możemy zasnąć, jesteśmy rozkojarzeni, mamy huśtawkę nastrojów – towarzyszą temu zaburzenia w funkcjonowaniu układu krążenia, rośnie ciśnienie, poziom cholesterolu, rozwija się miażdżyca.
Korzystny jest średni sposób funkcjonowania, a więc nie za dużo- nie za mało. Nie przemęczać się, ale i nie rozleniwiać. Nie przejadać się, ale i nie głodzić. Nie stresować się nadmiernie, bo to na pewno szkodzi, chociaż niewielki stres jest jak najbardziej pożądany.
Dieta, która może pomóc lecz również zaszkodzić naszemu mózgowi.
Mózgowi, który jest najważniejszym organem, nie może nigdy zabraknąć paliwa. Kiedy grozi mu głód, w organizmie zaczyna się chaos. Dzieje się tak np. po zjedzeniu słodyczy, gdy zapomnisz o śniadaniu, jesteś na diecie niskowęglowodanowej lub zbyt intensywnie ćwiczysz. Jeśli wtedy zjesz wafelka lub czekoladę, poziom cukru we krwi gwałtownie się podniesie. Organizm zareaguje na to wzmożoną produkcją insuliny, hormonu, który ma za zadanie zagospodarować dostarczony cukier. Pod wpływem jego działania glukoza znika błyskawicznie, a we krwi zaczyna jej brakować. Nie dociera więc do mózgu. Wtedy organizm zaczyna się domagać nowej dostawy glukozy. Stąd niepohamowany apetyt na kolejną porcję słodyczy. Oprócz glukozy mózg potrzebuje tlenu. Jest on niezbędny do tego, by szare komórki mogły pracować na wysokich obrotach. Twoje problemy z zapamiętywaniem, kojarzeniem, koncentracją, mogą brać się z niedotlenienia. Tak może się dziać, jeśli za mało się ruszasz. Krew krąży wtedy wolno i nie dostarcza komórkom potrzebnej porcji tlenu.
Częściej jednak za niedotlenienie odpowiada niedobór żelaza. Gdy jest go za mało, hemoglobina (barwnik krwi) nie jest w stanie związać tlenu i dostarczyć go do komórek. Może się tak dziać, jeśli w twojej diecie brakuje żelaza lub gdy jest w niej za dużo substancji, uniemożliwiających jego wchłanianie. Błonnik z warzyw i kasz, taniny z kawy i herbaty, szczawiany ze szpinaku wiążą żelazo w związki nieprzyswajalne dla organizmu. Jego przyswajanie ułatwia zaś witamina C. Najlepszym źródłem żelaza jest wątróbka, żółtka jaj kurzych i mięso. Aby mózg dobrze pracował, w diecie powinno się znaleźć przynajmniej 15 mg żelaza i 80 mg witaminy C. Taką porcję zapewnisz sobie, jeśli zjesz 100 g wątróbki wieprzowej lub tatara albo krwisty befsztyk i wypijesz pół szklanki soku ze świeżo wyciśniętych owoców.
Tłuszcze w diecie mają ogromne znaczenie dla mózgu. To z nich zbudowane są osłonki neuronów, które decydują o szybkości przepływu informacji przez włókna nerwowe. Badania wykazały, że kiedy mózgowi brakuje potrzebnych kwasów tłuszczowych, jego aktywność jest zakłócona.
Nie bez przyczyny mówi się o ludziach, którzy mają problemy z zapominaniem, że brakuje im oleju w głowie.
tel. 32 353 20 27
kom. 503 – 144 – 481