Prądy selektywne, w zależności od rodzaju prądu i obszaru, na który są aplikowane wpływają bezpośrednio na:
-
mięśnie prążkowane
-
mięśnie gładkie narządów wewnętrznych
-
na naczynia krwionośne
-
na nerwy obwodowe
-
centralny układ nerwowy
-
układ wegetatywny
Aparat wytwarza prądy typu PS, S ,SVU, O oraz NF. Stałe parametry impulsów poszczególnych rodzajów prądu zostały dobrane w wyniku długotrwałych i licznych obserwacji działania leczniczego w różnych schorzeniach. Największe zastosowanie w lecznictwie znalazły prądy PS działające pobudzająco na układ wegetatywny-parasympatyczny oraz prądy S działające pobudzająco na układ sympatyczny. Często mogą być też wykorzystywane prądy SVU, które działają skutecznie w leczeniu nie trzymania moczu. Prądy O leczą zaparcia atoniczne działając bezpośrednio na mięśnie gładkie jelit. Prądy neofardyczne NF działają podobnie jak prądy faradyczne i znajdują zastosowanie w leczeniu porażeń i niedowładów w stanach pourazowych, w zaburzeniach troficznych, zaburzeniach czucia związanych z drętwieniem i uczuciem zimna.
Dla uzyskania oczekiwanych efektów leczniczych należy na ogół przeprowadzić 10 zabiegów trwających po 30 minut lub 15 zabiegów trwających po 20 minut. Poprawa z reguły jest widoczna już po kilki pierwszych zabiegach. 30 – letnie doświadczenie autora oparte na wynikach leczenia kilkudziesięciu tysięcy chorych wskazują, że dla uzyskania trwałych skutków terapeutycznych podana liczba zabiegów jest zwykle wystarczająca. Czasem u chorujących od wielu lat, zachodzi potrzeba zwiększenia ich liczby. Najważniejsze jest działanie prądów selektywnych na układ wegetatywny, gdyż ten układ bezpośrednio lub pośrednio steruje wszystkimi czynnościami tkanek, komórek, i narządów całego organizmu.
Prawie we wszystkich chorobach i w defektach zaliczanych do defektów kosmetycznych występują zaburzenia w czynności tegoż układu. Polegają one na nadmiernej miejscowej przewadze układu sympatycznego lub parasympatycznego. Układy te działają przeciwnie w stosunku do siebie. Pełne zdrowie i brak defektów kosmetycznych występują tylko wówczas, gdy zachowana jest równowaga między napięciem (stopniem aktywności) i czynnością obu układów tak w poszczególnych narządach, jak i w całym organizmie. Przyczyną wszystkich zaburzeń występujących w czynności układu wegetatywnego jest wadliwe zasilanie metabolizmu, powodujące w skutkach zaburzenia w polach elektromagnetycznych komórek, tkanek, narządów czynności całego organizmu. Pola elektromagnetyczne mogą być typowe dla zdrowej tkanki, narządu organizmu, mogą też być patologiczne. Oddziaływanie prądów selektywnych usuwa zaburzenia tych pól i porządkuje czynności układu wegetatywnego. Często skutki działania prądów selektywnych są trwałe i zabiegów powtarzać nie trzeba.
Dzięki prądom selektywnym można działać leczniczo tylko na określone chore tkanki i narządy. Można je też precyzyjnie dawkować, a w przypadku przekroczenia dawki zastosować prąd o przeciwnym działaniu przywracając równowagę w organizmie. Pozwalają one leczyć schorzenia różnych narządów mimo różnego podłoża tych schorzeń.
Leki farmakologiczne działają na cały organizm. Na przykład w chorobach naczyń tętniczych przebiegających ze skurczem lub organicznym zwężeniem tętnic, leki rozszerzające działają głównie na tętnice zdrowe, rozszerzając je bardziej niż chore powodują spadek ciśnienia krwi i nasilają niedokrwienie w miejscach niedokrwionych. Wyłączenie naczyniozwężającego wpływu układu sympatycznego na naczynia
tętnicze farmakologicznie lub przez sympatektomię może zwiększyć przepływ krwi max. o 100 % pod warunkiem, że tętnice są zdrowe. Natomiast maksymalnie pobudzenie nerwów naczyniorozszerzających (parasympatycznych) może zwiększyć przepływ krwi przez tkankę do 500%. Prądy selektywne PS stosowane w celu rozszerzenia naczyń
tętniczych i chłonnych powinny obejmować sowim wpływem CAŁĄ tętnicę oraz okoliczne tętnice i naczynia chłonne. Droga przepływającego prądu powinna przebiegać równolegle do przebiegu nerwów, tętnic i naczyń chłonnych. Np. w chorobach kończyn dolnych jeden podkład należy umieścić powyżej odejścia tętnicy do aorty (w okolicy lędźwiowej), a drugi pod stopą lub stopami w zależności od tego, czy zabieg jest wykonywany na jedną, czy na obie kończyny.
Działanie lecznicze prądów selektywnych jest szybsze i skuteczniejsze oraz dłużej się utrzymuje w przypadku stosowania żywienia optymalnego. Na ogół jedna seria zabiegów wystarcza wówczas do wyleczenia choroby i nie występują jej nawroty. Efekty leczenia utrzymują się w zależności od schorzenia, jego zaawansowania i sposobu odżywiania się pacjenta od kilku miesięcy do kilkunastu lat (niekiedy nawet do 30 lat). Jeśli przyczyną choroby jest niewłaściwe odżywianie to oczywistym jest, że bez jego radykalnej zmiany choroba po pewnym czasie powróci.
Bywają jednak choroby, przy których mimo stosowania żywienia optymalnego zabiegi trzeba powtarzać. Są to głównie choroby układu nerwowego. Należą do nich stwardnienie rozsiane, stwardnienie boczne zanikowe, porażenia lub niedowłady po udarach mózgowych, choroby przebiegające ze zwężeniem tętnic (zimne kończyny) choroby nerwów obwodowych połączone z upośledzeniem ukrwienia, gościec przewlekły postępujący przebiegający ze zniekształceniami stawów, nie trzymanie moczu u chorych w podeszłym wieku Chorzy na te choroby powinni mieć aparat do terapii prądami selektywnymi w domu. Zasady wykonywania zabiegów są proste i po serii zabiegów przeprowadzonych przez specjalistę chory może następne serie wykonywać wg. wskazań lekarza samodzielnie