W ostatnim czasie wiele się mówi i pisze na temat braku różnych witamin w naszym organizmie. Świadczą o tym nie tylko reklamy telewizyjne ale również konferencje naukowe poświęcone tej tematyce.
Winą za ten stan rzeczy jest z roku na rok coraz gorsza żywność pozbawiona cennych i potrzebnych dla zdrowia witamin. Niedobory witamin z grupy B prowadzą do zmian w różnych narządach takich jak : skórze i błonach śluzowych , w narządzie wzroku, przewodzie pokarmowym, układzie nerwowym i krwiotwórczym, dając szeroką gamę objawów klinicznych. Szczególnie znaczenie ma witamina B12 oraz B6 i B2, których niedobór prowadzi do nadmiernego gromadzenia się homocysteiny w organizmie.
Hiperhomocysteinaemia jest związana ze zwiększonym ryzykiem rozwoju miażdżycy poprzez wpływ na zaburzenia funkcji płytek krwi, fibrynolizy, komórek śródbłonka, nasila tworzenie płytki miażdżycowej w ścianach naczyń.
Dla witamin z grupy B wspólnym mianownikiem jest wspieranie układu nerwowego i wszystkie witaminy z grupy B są katalizatorami ważnych reakcji biochemicznych, trudno je przedawkować, jak również na dłużej zmagazynować w organizmie, jeżeli brakuje którejś z nich, z pewnością jest jeszcze obecny niedobór innej. Większość z nas przynajmniej raz w roku odczuwa krótkotrwałe spadki energii. Zazwyczaj mają one miejsce w trakcie tzw. przesilenia: na wiosnę i na jesień i są związane z zmieniającymi się porami roku i pogodą za oknem. Nie powinno być to powodem do stresu gdyż jest to normalne zjawisko.
Za naszą energię, zwiększenie sił witalnych i wytrzymałość odpowiadają również witaminy z grupy B (głownie B6 i B12 i B9 czyli folacyna lub inaczej kwas foliowy). Brak witaminy B12 prowadzi do tzw. złośliwej postaci anemii o wiele bardziej niebezpiecznej niż ta powstająca z powodu niedoboru żelaza. Objawami są m.in. wyczerpanie i trudności w oddychaniu.
Witamina B1 (tiamina) · ·Oprócz swojej nadrzędnej roli, jaką jest udział w oddychaniu komórkowym, witamina B1 jest odpowiedzialna za prawidłowy stan komórek nerwowych. Jej niedobór sprzyja uszkodzeniu osłonek mielinowych neuronów, co z kolei może powodować chorobę beri-beri.
Choroba beri-beri to efekt skrajnego niedoboru tiaminy i polega na występowaniu polineuropatii, porażeń i zaników mięśni oraz zaburzeń psychicznych i obrzęków, zmian skórnych, jak również braku łaknienia. Dzieje się tak z powodu niecałkowitego spalania glukozy i nagromadzenia się pirogronianiu. Procesy przemiany węglowodanów są zależne od tiaminy.
Witamina B2 (ryboflawina)
Jest odpowiedzialna za prawidłowy wzrost i rozwój człowieka. Również bierze udział w oddychaniu komórkowym oraz przemianach składników pokarmowych. Jej niedobór może skutkować zaburzeniami wzrostu, bólami głowy i spadkiem możliwości intelektualnych. Jednak przede wszystkim awitaminozę tą rozpoznamy po zwiększonej tendencji do tworzenia się zajadów, zapaleniu języka oraz nadwrażliwości oczu na światło, a także pojawianiu się „jęczmieni”, podrażnień i zaczerwienień w okolicach oczu.
Witamina B3 (niacyna, witamina PP)
Również wpływa na proces oddychania komórkowego, a ponadto pozytywnie wpływa na stan układu nerwowego, skóry i przewodu pokarmowego. Z powodu niedoboru witaminy PP rozwija się pelagra. Jest to choroba objawiająca się osłabieniem mięśni, zmęczeniem, łuszczeniem i zaczerwienieniem skóry oraz biegunkami. Ponadto niedobór witaminy PP może sprzyjać osłabieniu sił psychicznych, a w ciężkich postaciach awitaminozy doprowadzić nawet do otępienia i paraliżu.
Witamina B5 (kwas pantotenowy)
Bierze udział w wytwarzaniu energii i przemianach składników pokarmowych. Odpowiada za prawidłowy stan skóry i wytworów naskórka, a także układu nerwowego. Niedobór może skutkować pojawieniem się zaburzeń czucia, snu, przewlekłego zmęczenia i trudności w nauce. Do objawów niedoboru witaminy B5, które nie dotyczą układu nerwowego zaliczamy jeszcze przedwczesne siwienie włosów oraz pieczenie podeszw stóp.
Witamina B6 (pirydoksyna)
To jedna z witamin uczestniczących w procesie tworzenia się krwinek, bierze udział w przemianach aminokwasów, a także usprawnia odżywienie układu nerwowego (dostarczenie glukozy) i wchłanianie magnezu. Oprócz dolegliwości skórnych, pokarmowych i niedokrwistości, niedobór pirydoksyny będzie skutkował pojawieniem się napadów drgawkowych, lęku, depresji i rozdrażnienia lub też przewlekłego zmęczenia.
Witamina B9 (kwas foliowy)
Jest odpowiedzialna między innymi za prawidłowy rozwój układu nerwowego już od okresu płodowego. Ponadto uczestniczy w wytwarzaniu endorfin. Bierze udział w reakcjach metabolicznych, a także w procesie tworzenia się krwinek. Jej niedobór u kobiety w ciąży sprzyja wadom cewy nerwowej np. rozszczep kręgosłupa, przepuklina oponowo-rdzeniowa, anencefalia. Może być również przyczyną poronienia. Oprócz tego awitaminoza witaminy B9 jest przyczyną niedokrwistości i dolegliwości pokarmowych.
Witamina B12 (kobalamina)
Jest niezbędna do wytwarzania kwasów nukleinowych i krwinek. Bierze udział w przemianach składników pokarmowych. Jej niedobór zwykle skutkuje pojawieniem się anemii złośliwej. Powoduje również trwałe, nieodwracalne uszkodzenia układu nerwowego (niszczenie osłonek mielinowych, objawy przypominające stwardnienie rozsiane; w stwardnieniu rozsianym na ogół poziom witaminy B12 jest prawidłowy).
Witamina B7 ( biotyna ) Jawne oznaki niedoboru witaminy B7 (biotyny) to wypadanie włosów, łuszczenie się skóry i czerwona wysypka wokół oczu, nosa, jamy ustnej i narządów płciowych. Objawy neurologiczne u dorosłych to oczywiście depresja, senność, omamy, drętwienie i mrowienie kończyn.
Jawne oznaki niedoboru witaminy B7 (biotyny) to wypadanie włosów, łuszczenie się skóry i czerwona wysypka wokół oczu, nosa, jamy ustnej i narządów płciowych. Objawy neurologiczne u dorosłych to oczywiście depresja, senność, omamy, drętwienie i mrowienie kończyn.
Pamiętajmy, że osoby chorujące na cukrzycę są szczególnie narażeni na niedobory witamin z grupy B, nie tylko z powodu stosowanych leków, ale także z powodu zaburzeń motoryki jelit związanej z neuropatią cukrzycową, niedokrwieniem jelit, przewlekłymi stanami zapalnymi co powoduje także podwyższenie poziomu homocysteiny, która stanowi dodatkowy czynnik nasilający zmiany miażdżycowe i rozwój powikłań cukrzycy.
W naszej diecie nie może zabraknąć takich produktów jak : żółtka jaj kurzych, podroby, sardynka, orzechy, migdały, cebula, czosnek, marchew, orzeszki ziemne, szparagi, szpinak, rzepa, brokuły, botwina.
Długo utrzymujące się braki tiaminy w organizmie, także w przypadku spożywania ubogiego w nią niepełnowartościowego pożywienia, przyśpieszają procesy chorobowe i są powodem drżenia, osłabienia oraz dystrofii mięśni.
Takim cudownym lekiem może być tylko i wyłącznie zdrowa żywność, zioła, naturalne substancje odżywcze, lecząca energia świadomości, czyli wszystko co wiąże się z prawdziwym zamiarem uzdrawiania. Niestety medycyna oparta na chemicznych dragach nie niesie ze sobą potencjału regeneracyjnego. Wręcz przeciwnie, prawie zawsze ingeruje w naturalną zdolność ciała do samoobrony.
Współczesne pożywienie, a w szczególności żywność przetworzona nie są w stanie dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości witamin z grupy B, stąd rodzi się konieczność ich naturalnej suplementacji. Szczególną uwagę na właściwą i naturalną suplementację tej witaminy w postaci kompleksu powinni zwrócić palacze papierosów, osoby żyjące w ciągłym stresie oraz ludzie uzależnieni od alkoholu.
Długo utrzymujące się braki tiaminy w organizmie, także w przypadku spożywania ubogiego w nią niepełnowartościowego pożywienia, przyśpieszają procesy chorobowe i są powodem drżenia, osłabienia oraz dystrofii mięśni.
tel. 32 353 20 27
kom. 503 – 144 – 481